Od středy 31. srpna do neděle 4. září se v obci Modrá, Velehrad konalo již 20. mistrovství České republiky v balónovém létání 2016. Letošní rok mistrovství ČR 2016 organizoval Balonklub Slovácko pod záštitou Českého Balonového Svazu a letovým ředitelem byl opět Zoltán Pálhegy.

Podmínkami vstupu do soutěže byl minimální počet 30 nalétaných hodin a balón do 3000m3. A protože se závodů zúčastnilo celkem 28 soutěžních pilotů a 18 nesoutěžních (fiestových) posádek, šlo o jednu z největších balonářských akcí, která se v ČR kdy uskutečnila.

Hlavním organizátorem byl Tomáš Petržela, kterému se nejen povedlo perfektně zorganizovat celé závody, ale také dokázal na celých pět dní zařídit nádherné počasí, které umožnilo odlétat všech 7 soutěžních letů! Piloti si tak museli poradit s větším počtem disciplín. Ty se plánují až hodinu před briefingem, tj. ve 4:00. Místo startu, jednotlivé disciplíny a celkový průběh letu není do té doby znám. Jednou z nich byla například disciplína ,,Hon na lišku“ v níž pilot pronásleduje „lišku“ – balón, který letí v předstihu a na místě přistání vytahuje kříž (cíl), na který se následně piloti pokouší odhodit marker.

Více jak polovina soutěžních posádek přijela ze zahraničí, ale i přesto čeští piloti vybojovali velmi dobrá umístění. Vítězem letošního MČR se stal Thomas Schön z Rakouska, na druhém místě se umístil a zároveň mistrem republiky se stal David Línek a obhájil tak loňský titul! Třetí místo obsadil Petr Kubíček a zároveň je vícemistr republiky.

Pro diváky byl přichystán zajímavý doprovodný program a kromě soutěžních balónů se o krásnou podívanou postaraly i balóny fiestové včetně populárního balónu ve tvaru klauna – Bruna.

Celé MČR bylo opravdu velmi vydařené. Známkou toho je nejen obrovská účast diváků, ale i spokojenost a radost pilotů, která byla při vyhlašování výsledků zřejmá a za doprovodu české hymny dojala nejednoho diváka.

 

Více informací můžete nalézt na oficiálním webu MČR, celkové výsledky na stránkách letového ředitele Zoltána Pálhégyiho. Velké množství fotografií a reportáží najdete na facebookovém profilu MČR.

 

Zuzana Valentová