Jedním z hlavních směrů činnosti ČBS je organizace sportovního létání horkovzdušnými balóny v České republice podle platných mezinárodních pravidel Mezinárodní letecké federace – FAI/CIA. Český balónový svaz je členem této mezinárodní organizace a každoročně se zástupce ČBS účatní vrcholného zasedání FAI/CIA.Úkolem ČBS je především garantovat dodržování pravidel při sportovním létání a také nominace nejúspěšnějších českých pliotů na mezinárodní soutěže tj. Mistrovství evropy a Mistrovství světa.

Každý rok je v České republice pořádáno mistrovství republiky v létání horkovzdušnými balóny, jehož vítěz se stává mistem republiky pro daný kalendářní rok (výsledky naleznete zde).

Čeští piloti se také pravidelně účastní národních mistrovství v jiných státech Evropy i ve světě, kde mají možnost měřit svoji výkonnost s ostaními piloty a současně mají možnost vysoutěžit bodové hodnocení do národního žebříčku pilotů tzv. Rank Listu.

Ranklist ČR je pořadí spotovnch pilotů sestavované vždy na konci sportovní letové sezóny dle výsledků pilotů dosažených na českých i mezinárodních soutěžích za poslední tři roky. Tento žebříček pak slouží pro nominaci reprezentantů pro Mistrovství Evropy, Mistrovství Světa případne pro jiné vrcholné soutěže jako je třeba World Air Games – letecká olympiáda. Mezinárodní letecká federace FAI sestavuje také světový žebříček pilotů, v jehož první třicítce naleznete několik českých pilotů.

Díky stabilně dobrým výsledkům na vrcholných mezinárodních soutěžích patří ve sportovním balónovém létání Česká republika mezi „balónové velmoci“. Naše reprezentace se počtem členů i výsledky rovná reprezentacím Německa, USA, Francie i Japonska, které jsou považovány za země s největší základnou balónových pioltů na světě.

Mezinárodní soutěže a informace o nich naleznete na stránkách Mezinárodní letecké federace (FAI), které je ČBS členem.