Mistrem světa je dvacetipětiletý Brit!

V rakouském Groß-Siegharts se v druhé polovině srpna konalo 23. mistrovství světa v létání horkovzdušnými balóny. Českou republiku reprezentovaly dva balóny s piloty Petrem Kubíčkem a Davidem Línkem.

Na programu bylo celkem 13 soutěžních letů, které měly rozhodnout o novém mistru světa. Počasí soutěži přálo, až příchod studené fronty v závěru mistrovství způsobil zrušení posledních tří letů. Bylo tedy odletěno 10 soutěžních letů a v nich piloti plnili celkem 31 disciplín. České posádky neměly dobrý vstup do soutěže, ale postupně se propracovávaly pořadím vzhůru. David Línek obsadil celkové 36.místo a Petr Kubíček 45. místo.

Soutěže se účastnilo 105 balonů z celého světa. Světové zlato si vylétal mladý Dominic Bareford z Velké Británie, stříbro Stefan Zeberli ze Švýcarska a bronz bral Sergej Latypov z Ruska. Umístění českých balonů dává naději, že dalšího mistrovství světa v roce 2020 ve Slovinsku se bude moci účastnit více než pouhé dva české balóny (zvací procedura na MS 2020 se odvíjí podle výkonnosti, z každé země jsou zváni vždy dva piloti a k tomu cca 45 – 50 pilotů podle národnosti a jejich umístění na posledním MS).

nformace o soutěži:
http://balloonworlds2018.at/

 

Výsledková listina:
http://www.balloon-enb.org/results/whabc2018/Bootstrap/E%5BWHABC2018%5DC%5BWO%5DS%5BSG%5DCompetitionStandings.html

 

Umístění českých pilotů a posádek:
David Línek – 36. místo
Petr Kubíček – 45. místo