Ve dnech 11. – 18. srpna 2015 proběhlo v Maďarském Debrecenu v pořadí již 19-té mistrovství Evropy, kterého se zúčastnily celkem tři české týmy.

Závody následovaly bezprostředně po českém národním šampionátu, takže se dalo očekávat, že reprezentační týmy budou mít naladěnu správnou formu.  Českou republiky zastupovaly 4 týmy, konkrétně tým Davida Línka, Tomáše Habána, Petra Kubíčka a Michaela Suchého. Prostředí Debrecenu není českým pilotům neznámé, každý pilot zde již několik závodů absolvoval, všichni byli na rovinatý terén s množstvím prachu připraveni. Vše bylo umocněno velmi vysokými teplotami, většina pilotů byla nucena přejít na single lety bez navigátora, což zvyšovalo nároky na kvalitní výkon a bezpečné provedení letu.

K soutěži nastoupilo celkem 102 balonů z 25-ti evropských zemí. Bylo naplánováno celkem 12 soutěžních letů plus dva tréninkové. Z důvodu počasí byly 4 lety zrušeny, takže bylo odletěno celkem 20 disciplín v 8-mi letech. Většina disciplín byla realizována v relativně chladnějších ranních letech, večerní lety byly vždy vyplněny pouze jednou disciplínou. České posádky vstoupily do závodu velice nadějně, po prvním letu byly všechny do 30-tého místa. Později se ovšem projevila menší zkušenost českých pilotů se sólo lety a české posádky se v pořadí postupně propadávaly. Horší umístění ovlivnilo i několik chybných společných rozhodnutí o strategii letu, jednou špatně načasovaným startem, podruhé dokonce české balóny startovaly, spolu se dvěma ruskými, na druhé straně křížů, bohužel hodně slabý vítr v tomto směru a výšce české balóny nad kříže nedovál. Reprezentační balóny také nebyly ušetřeny penalizacím za těžké kontakty v cílové oblasti (Kubíček, Habán), nebo za nebezpečné stoupání (Línek).

Vše toto ovlivnilo neslavný výsledek českých balonů. Uspokojivé by snad mohlo být pouze 17-té místo Davida Línka, i když od čerstvého mistra republiky by mohl být očekáván lepší výsledek. 34. místem nezklamal na svém prvním velkém šampionátu Tomáš Habán, i když škoda, že se mu nepodařilo udržet alespoň 30-té místo zajišťující pro ČR další nominaci na příští kontinentální šampionát. Zklamáním je rozhodně 60. místo Petra Kubíčka a 65. místo velezkušeného Michaela Suchého. Šampionát vyhrál Švýcar Zeberli, stříbro bral Němec Goehler a překvapivý bronz Slovinec Rome.

Na další vrcholnou akci má česká reprezentace co napravovat, jistě bude nutné lepší týmové rozhodování a zabezpečení, včetně kvalitního vlastního větročtečového týmu, nebo pronajatého výstupu větru od některé jiné reprezentace. Tak držte českým balonům palce v prosinci 2015, kdy se zúčastní světových leteckých her v Dubaji. Zde budou mít možnost přesvědčit svými výkony ve srovnání se světovou špičkou.