Stanoven nový český rekord v balónovém létání

Ricoh

V sobotu 25. února 2017 v 7:07 odstartovala posádka ve složení Jan Suchý a Ondřej Kostrhun k pokusu o stanovení nového českého rekordu v uletěné vzdálenosti, vytrvalosti letu a nejvyšší dosažené výšce v kategorii AX-10.

Podle slov Jana Suchého (velitele letadla) byla příprava na tento rekordní let velmi důkladná a dlouhodobá. Díky této precizní přípravě let probíhal bez sebemenších potíží.

V sobotu 25. února 2017 v 7:07 odstartoval pokus o nový český rekord v letu horkovzdušným balónem. Cílem bylo stanovit rekord hned ve třech parametrech: nejdelší doba letu, nejvyšší dosažená výška a největší dosažená vzdálenost v kategorii AX-10.

Balón se třinácti sedmdesátilitrovými lahvemi odstartoval v sobotu v 7:07 v Turnově. „Původně jsme plánovali startovat z Frýdlantského výběžku, ale poslední předpověď predikovala nízkou oblačnost v oblasti Krkonoš, kudy jsme plánovali letět, proto jsme pár hodin před odletem rozhodnutí změnili. Datum startu jsme definitivně stanovili teprve včera, protože balónové létání je zejména závislé na aktuálním počasí.“ řekl krátce před startem Jan Suchý, velitel balónu.

  • 8:20 – Balón minul Hradec Králové
  • 9:30 – Polička. Odtud ve vyšší letové hladině zamířil více k jihu, aby v 10:00 minul Blansko.
  • 10:20 – Západně od Brna, rychlost letu cca 80-90 km/h!
  • 11:00 – Posádka opouští Českou republiku jižně Hodonína, o hodinu později byli jižně Trnavy.
  • 13:00 – Balón byl s dvojicí pilotů před slovensko-maďarskou hranicí u obce Komárno a pokračoval dále nad Maďarsko směrem k Budapešti.
  • 14:30 – Druhé překonání Dunaje jižně od Budapešti.
  • 15:30 – Balón s oběma piloty letí západně města Kecskemét. Naše neoficiální měření pravítkem v mapě ukazuje uletěnou vzdálenost přes 450 kilometrů!
  • 16:20 – Let se blíží ke konci. Piloti letí na poslední lahve plynu. Přistání by mělo proběhnout v nejbližích chvílích. Doba letu i vzdálenost by měla s přehledem stačit na nový rekord, výška letu přesahovala 2 km, takže i v této hodnotě by mělo jít o nový rekord. Zatím vše samozřejmě neoficiálně.
  • 16:45 – Stále ve vzduchu!
  • 17:12 – Po přistání! Jan Suchý a Ondřej Kostrhun jsou na zemi. Neoficiální výsledný čas 9 hodin a 59 minut. Neoficiální vzdálenost 550 kilometrů. Neoficiální výška 4012 metrů nad mořem. Neoficiálně blahopřejeme!

Ještě podotýkáme, že oficiální uznání rekordu je v současné chvíli ve schvalovacím procesu, nelze to tedy brát jako oficiální rekord. O jeho uznání Vás určitě budeme informovat.

Let to musel být vskutku krásný a na české poměry opravdu rekordní. Málokdy se stane, že horkovzdušný balón letí takto dlouho, takto daleko a ještě k tomu přes tři státy. Pilotům se povedl opravdu nevídaný kousek a pevně věříme, že tento (prozatím) pokus bude motivovat ostatní piloty k podobným letům.

Zachyceno na internetu:

RICOH – oficiální partner a sponzor rekordu – včetně fotogalerie

Aeroklub České republiky

airZone.TV – včetně telefonických rozhovorů s piloty těsně po přistání

flyMag.cz

Flying Revue

Aeroweb

Letiště ČR