Česká posádka Michael Suchý + Jindřich Lančarič využili pozvánky na mimořádnou příležitost, být jedním z pěti zahraničních týmů na čínském mistrovství republiky ve městě Wuhan ve východní části země. Soutěž byla součástí velkého eventu podporovaného FAI pod názvem World Fly-in Expo. Takto akce otevřela celé letiště ve Wuhanu určené pro sportovní létání. Akci provázela letecká show. Mezi celebrity patřili stávající president FAI Frits Brink, předchozí president FAI John Grubbstrom, president CIA Mark Sullivan, Sports and Event direktor Markus Haggeney a ostatní.

Celkem 100 balónů rozdělili organizátoři do dvou skupin, 50 bylo určeno pro statické show pro veřejnost, 45 pro soutěž. 5 závodních posádek bylo ze zahraničí. Kromě naší se účastnil ještě Uwe Schneider z Německa, Markus Kalousdian z Brazilie, Zbygniew Jagodzik z Polska a syn bývalého prezidenta Thomas Grubbstrom ze Švédska.

Soutěž vedl čínský ředitel Wu Gongyu, asistoval mu Mathijs de Bruin. Soutěž s loggery, 3D tasky, normální, kvalitní závodění na vrcholné úrovni. Většina čínských pilotů je velmi dobrá, ženy jako piloti nebo v létajících posádkách tvořily asi 20% všech účastníků.

Létalo se: 2 tréninkové lety, 5 soutěžních. 8 disciplín. Vítěz měl skóre 6202 bodů. Česká posádka skončila na 6. místě.

 

Zeptali jsme se české posádky, co bylo nejzajímavější?

Zajímala nás letecká technika, kterou jsme dostali k dispozici, obaly nebyly špatné, palivový systém by potřeboval upgrade.

Zařadili jsme zážitkový let přes řeku Jang-c-tiang širokou 1 km.

Cestování v Číně – zdánlivě chaotický ale bezpečný provoz na silnicích, rychlovlak (309 km/h) do Shaolinu, kde jsme si s trenérem v Kung-Fu škole zkusili, o čem to vlastně je.

Vlídná rodina pilota Yan Xina, který nás provázel na privátní části akce.